sowiecki konstruktywizm a amerykańska ACTA

(oto przedruk)

Z lat dziewięćdziesiątych – był sobie taki serial wówczas w kraju-raju wyświetlany na kanale Wizja1 pod angielskim tytułem Farscape.
Złymi w serialu byli tzw. Peacekeepers (pewnie nazwa z Orwella) i używali jako swojego herbu (ang. logo) taki obrazek:

(za wikipedią)

I co się okazuje? Symbol jest wzorowany na plakacie sowieckiej propagandy zatytułowany „Pobij Białych Czerwonym Klinem”, którego autorem był rosyjski artysta Эль Лисицкий.
Ot taka ciekawostka – Sowietów w Ameryce używają a naszych olewają. A my onych Amerykanów w copyright całujemy.

………………
no to oryginalny El Lissitzky. dużo lepszy, pomijając Cel i Ideologię oczywiście – i to, że mi Dziadka chcieli zabić; a nawet obu…
(trochę się na to napatrzyliśmy; jednak i mimo.)

9 myśli na temat “sowiecki konstruktywizm a amerykańska ACTA

 1. Ale Pan przyznasz iż w ten krótki czas [tak do NEPu] to mieli tam zajebistą sztukę wizualną.[albo nie wiem]. Mimo ich parszywego ideolo.

 2. panie Stroeheim:
  przyznam – i nie. (gdyż, ze względów ideologicznych Oczywiscie –mało kto, z edukowanych w Liberalno-lewicowej europie; włączając w to tzw. peerel, tfu – wie, że geneza tej sztuki (również) wizualnej = jest jednak niesłuszny włosko-faszystowski Futuryzm

  The movement began to decline after the revolution of 1917. Some Futurists died, others emigrated. Mayakovsky and Malevich became part of the Soviet establishment and the Agitprop movement of the 1920s. Khlebnikov and others were persecuted.

  (ale ja jestem Koserwatysta; to kto by mnie sluchał…)

  panie Von Poopinpants:
  no, prawda; ale ja tylko Prawdy bronię (albo z Bronką prawie, gdyż).

  1. A to nie jest oczywiste? Z tym futuryzmem? Toż popaczyć wystarczy i daty zestawic..

   1. tak: dla mnie = jest.(ale jeszcze Moja Pani od Plastyki w Liceum… na szczęście Licea będą już niedługo Zakazane. wreszcie.)

 3. No bo Panie – zawsze jest tak, że wątłe istotki sobie popiszą manifesta, a potem przyjdzie sól ziemi [tej ziemi też], i wcielać zacznie manifesta w życie. I wtedy zaczynać boleć.
  Ja mam wde czy sztuka jest słuszna albo niesłuszna ideolo [ideolo polityczne jest wtórne do sztuki dla mnie – tu inne chwytają się za głowy nad herezją] – sztuka jest dobra albo słaba. Ende.

  1. i tu bym się zgodził —
   („styka! ty mnie nie maluj na kolanach… Ty mnie maluj dobrze — chrystus do Malarza styki pono.)
   — oraz nie zgodził ;–)
   gdyż Artystom-futurystom = szło jednak (jak marxowi, tfu) o to, aby Filozofowie (pszprszm: Malaże), którzy dotąd opisywali (pszprszm: przedstawiali) Świat — tera zaczęli go zmieniać
   (i tu się zaczął Nasz problem…)

Możliwość komentowania jest wyłączona.