Problem, z którym mamy tu do czynienia, to problem zaufania. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak sprawa prosta. W 1918 r., mniej więcej sto lat po powstaniu Humboldtowskiego uniwersytetu, jego ideę odsłonił Max Weber. Stwierdził, że wielkie instytucje naukowe to przedsiębiorstwa kapitalizmu państwowego, które nie mogą funkcjonować bez ogromnych środków. I które charakteryzuje oddzielenie pracownika od jego warsztatu pracy typowe dla kapitalistycznego przedsiębiorstwa.

Państwo, przeznaczając wielkie środki na przedsiębiorstwa badawcze, traktuje je jak część swoich zasobów produkcyjnych. Oczywiście próbuje też stosować do nauki kryteria i metody związane z administrowaniem produkcją.

    Nowego Kanta się nie doczekamy
    Andrzej Lederi jeszcze, z komentarzy pod textem:

jpdz
Od Kanta nikt publikacji nie wymagał, ale za to filozof z Królewca uczył po 50 godzin tygodniowo wszystkich przedmiotów jak leci, bo jego uniwersystet to było takie dzisiejsze bardziej elitarne liceum. I własnie dlatego prowadził bardzo regularny tryb życia, aby mieć odrobinę czasu na rozmyślania podczas wieczornych spacerów. Dzisiejszy polski uniwersytet zatrudnia tysiące „humanistów”, którzy uczą po 7 godzin tygodniowo, a w nadmiarze wolnego czasu głównie narzekają na granty. Profesor Leder, jak widzimy w stopce, publikuje, ale poczuwa się również do solidarności korporacyjnej ze swoimi kolegami miernotami.

4 odpowiedzi na “„Na dodatek produktem nauk podstawowych jest czysta wiedza.””

  1. Kant – jak sądzę – był zainteresowany czystą wiedzą i dążeniem do prawdy a nie osobliwą formą będącą połączeniem żebractwa i użyteczności. Skoro utylitaryzm swoje a „bezużyteczne” poszukiwanie prawdy swoje, cóż, tym gorzej dla nas.

    1. ja się nie znam, ale z gógla wynika, że Kant nie miał zbyt wielu zainteresowań (konkretnie ok. 5). ot, Filozof – znaczy: abnegat.

Możliwość komentowania została wyłączona.