Tylko cytaty.

– Powiem ci, jaki jest teraz mój problem nr 1: to 35 niewolników, którzy na mnie pracują. Na każdego z nas w sytym świecie Zachodu. Trafiłem na tę statystykę w jednym z portali informacyjnych: na utrzymanie każdego z nas pracuje od 25 do 35 niewolników. W Chinach, Bangladeszu, Etiopii, Zambii. Po to, byśmy my mieli tanie ciuchy, żarcie w przyjemnej cenie, mogli siedzieć w takiej fajnej knajpie jak ta i nagrywać się ajfonami. I wszyscy mają to w dupie. Jak mówi się Polakom o tym, to odpowiadają: my mamy naszych biednych. To zróbcie coś dla tych naszych biednych! Ale wtedy się okazuje, że to są „darmozjady i nieroby”. Jak widać, nie ma żadnego postępu od czasów rzymskich. Był przez chwilę, jak pisze Tony Judd, w Europie Zachodniej: w Stanach w latach 30.-80., w Europie Zachodniej w latach 50.-80. Przez chwilę dzielono się dobrobytem, aktywizowano szersze warstwy ludności, udzielano im światła – mówiąc tak patriarchalnie, dopuszczano ich do kultury.

Zanim do łask wrócił czysty egoizm, to chcesz powiedzieć?

– „Greed is good”. Społeczeństwa nie ma, istnieją tylko jednostki.

Tomasz Piątek: Istniała zbuntowana i inteligentna młodzież. My ją zabiliśmy. My i Kościół katolicki”
(za: Emigracyjny Rząd Londyński)
z tym, że Ja nikogo nie zabijałem, to pamiętam. dodam, bo.

8 myśli na temat “Tylko cytaty.

   1. Jeśli dobrze pamiętam to mimo kryzysu „dzie­lono się dobro­by­tem, akty­wi­zo­wano szer­sze war­stwy lud­no­ści, udzie­lano im świa­tła”. Tego doświadczylem – zasady były proste można powiedzieć czarno białe.

 1. Rozwarstwienie w takim np. w UK obecnie szacowane jest na poziomie pierwszej polowy XIX wieku… Niestety to nie jest zart. Obecnie nawet rada miejska Paryza zorientowala sie ze doplaca do bogatszych mieszkancow. Od 1 stycznia oplaty za pewne miejskie zajecia dla dzieci beda uzaleznione od dochodu opiekunow. Zorientowali sie ze biedota zarabiajaca smic nie possyla swoich dzieci na zajecia w konserwatorium… Z dotowanych przez panstwo zajec korzystaja dziec bogatych… Bo stac ich na instrument i 500 eurosow oplat. Znaczy 500 utrzymaja ale ci co maja wysokie dochody zaplaca wiecej… Pozbawia ich doplaty miejskiej.

  1. Zna sie Pan, znam sie ja bo nas to w rownym stopniu dotyczy. Ciekawe jest to ze ostatnia dekada to tak szybko postepujacy regres ze … w moim miasteczku rada miejska wyslala wszystkim info ze dziesiec lat temu mieszkancow wynajmujacych lokum bylo 19% obecnie jest 29% powoduje to degradacje substancji mieszkaniowej zeby temu zapobiec radcy chca wprowadzic cos w rodzaju licencji na wynajem i tym samym zmusic bogatych do dbania o domy ktore wynajmuja. Znaczy ludzie sie bronia, chocby lokalnie.
   Moja teoria taka-istnial blok sowiecki oraz widmo rozlania uwlaszczenia – to sie bogaci dzielili ze strachu. Odkad straszak zniknal… leca po calosci. Mam nadzieje ze dozyje rewolucji. Przepasc nierownosci spolecznej zawsze zasypuja gruzy zamkow. Zawsze.

   1. moja teoria jest inna: przeniesienie produkcji [np. do azji (i te pe)]. oraz prymat tzw. usług w gospodarce — koncepcja amerykańska bodaj jeszcze z lat 60. późnych — a Pracownik, zatrudniony w usługach to se może…
    ten proces — stopniowego odbierania Klasie Średniej znaczenia — to nie jest „ostatnie” 5, 10 czy 15 (no: 25) lat; to dekady…

Możliwość komentowania jest wyłączona.