no to takie: na boku Tejże.

– Był jednym z najbardziej niedocenianych pisarzy polskich – mówi „Magazynowi TV” Joanna Siedlecka. – Jako jeden z pierwszych wydał oficjalnie powieść o gehennie Polaków na Wschodzie „Wielbłąd na stepie”. Książka przeleżała w PIW całe pięć lat. Pogrążyła ją recenzja wewnętrzna pułkownika Zbigniewa Załuskiego. Oddano ją do Czytelnika, a tam prezes Stanisław Bębenek jakoś przepchał.

Jej pojawienie się na rynku wywołało „burzę z piorunami”. Protestowała ambasada radziecka. Bębenek wzywany był na dywanik i nakazano wycofanie z księgarń 10-tysięcznego nakładu. To było niemożliwe, bo natychmiast się rozszedł. Żona pisarza Halina mówiła mi, że kiedy chodziła po księgarniach i pytała, czy jest „Wielbłąd na stepie”, jeden z pracowników odpowiedział: „Na stepie to może on jest, ale w księgarniach to z pewnością nie”

Trwanie w obłędzie
Jan Bończa-Szabłowski

11 odpowiedzi na “tkwimy w Przeszłości (d. obłędzie).”

 1. Przeczytałem „Obłęd” i odchorowałem go ciężko. Podobnie jak „Zbrodnię i karę”. Sam nie wiem jak przebrnąłem przez trzy tomy krzysztoniowej książki. Nie wie Pan czy Antonina Krzysztoń to jakaś rodzina autora „Wielbłąda…”?
  Niech Pan nie pisze zbyt ciężko… Hanna Ożogowska cieszyła się kiedyś z tego, że napisała krótką książkę.

 2. Przy okazji tytułu bieżącej notki:
  Autor tej książki (jedno z polskich tłumaczeń)opisuje postawę (kulturową) starożytnych Greków jako zapatrzenie w przeszłość.
  Bohater powieści przechodzi doświadczenie graniczne i budzi się w szpitalu psychiatrycznym bez żadnych wspomnień o przeszłości. Próbując na nowo poukładać sobie życie wyrusza z synem w podróż po Ameryce. Ostatecznie…, cóż ostatecznie to jedna z lepszych książek jakie czytałem.
  Polecam!

  1. Jakieś trzaski na łączach. Proszę usunąć poprzednią wiadomość z 4 listopada 2014 at 8:05 am

    1. Ja Pana gorąco namawiam do utrzymania porządku na stronie.

     Szkoda kruszyć kopie o pierdoły, choć wcześniej ingerował Pan na moją osobistą prośbę w moje posty.
     Wysłałem niemal identyczne dwa posty, jeden i drugi zniknął.
     Potem obydwa się pojawiły. Wstyd to kraść :)

     1. Wstyd to kraść mało

      a co do Porządku: no, są różne zdania nt. Prawa, Porządku i te pe. 1dni mówią, że Dobrze, inni — żeby nie Przesadzać. (a ja jestem Leniwy.)

      1. Znalazłem wzmiankowany cytat:

       Przyszłość była dla Greków czymś, czego oddech czuli już na plecach, kiedy widniejąca jeszcze przed ich oczyma przeszłość odpływała w dal.

       1. tak, ja mam to samo, szczególnie ostatnio. no: może Przy Szłości trochę mniej.

  2. Jakieś trzaski na łączach. Proszę usunąć poprzednią wiadomość z 4 listopada 2014 at 8:05 am

Możliwość komentowania została wyłączona.