Przyczynę tego podziału Hennighausen widzi w… zasięgu telewizyjnych stacji nadawczych w Niemczech Zachodnich. (…)
Niemcy ze Wschodu na potęgę oglądali (oczywiście nielegalnie) „kapitalistyczną” telewizję z RFN. Od tego przywileju odciętych było (z przyczyn techniczno-geograficznych) tylko 15 proc. enerdowskiej populacji. Właśnie północny i południowy wschód… (…)
Poprzez proste i charakterystyczne dla telewizji we wszystkich krajach konstrukcje fabularne tworzyła obraz świata, w którym młodzi, piękni i szlachetni zazwyczaj odnoszą sukces, natomiast ci, którym się nie udało, na pewno na swój los zasłużyli. Tezy Hennighausen pozwalają też świeżym okiem spojrzeć na polską transformację, której towarzyszył szybki rozwój telewizji komercyjnych…

  Telewizja niszczy solidarność i zabija kapitał społeczny

wrzeszcz-2013-low-01

10 odpowiedzi na “Obcy – decydujące starcie (III.)”

 1. to jakas cicha desperacja czy co? jeszcze tylko brak pojechania niemcem ” sam siebie zgasze zeby sie nie wypalic” oj magnez magnez magnezu trza

   1. myli sie. bo ja, ani nikt z tu siedzacych Pana nie wypycha, Pan sam sie do tego okna pchasz

    A z innej beczki to ja wczoraj widzialam film o żelaznej damie i juz wiem ze w karierze pomaga kobiecie nie wyksztalcenie i takie tam bzdury tylko… BOGATY MAZ, ktory przez 10 lat pofinansuje nasze fanaberie kandydowania bez najmniejszego skutku i nawet drugie studia zaplaci i sluzaca doda zeby zycie domowe bylo znosne.
    Podsumowujac, jestem po filmie sfrustrowana – O!

   1. Z mojego punktu widzenia tv to już archaizm. Dziś i pewnie jutro liczyć się bedzie sieć (nie mylić z internetem). Nie sposób kontrolować 100% przekazu przy takich warunkach technicznych. Nie ma już Centrali. Są ośrodki informacji.

    1. i Tak; i Nie.
     ośrodki są — ale jest też Odbiorca. Czytelnik.
     (nazywany, co 4 lata z reguły = Wyborcą. z grzeczności oczywiście Tylko.)
     medium is a Message to the People.

     1. Ważny staje się problem wiarygodności źródeł informacji. Kompetencji i odpowiedzialności źródeł informacji.

      Odklejenie się propagandy od rzeczywistości skutkuje utratą skuteczności.

Możliwość komentowania została wyłączona.