od wczoraj mnie trzyma – o Pomnikach. o Tradycji znaczy…

  („Adamowicz: jestem przeciwny budowie pomnika z budżetu miasta” – i zgoda: tylko — czemu to nie dotyczy WSZYSTKICH [tzw.] Pomników… nie wiem.)

  Istnieją świadectwa, że przy budowie drogi do ZOO w Oliwie wykorzystywano nagrobki z likwidowanych cmentarzy przy al. Zwycięstwa…

  świadectwa? sam pamiętam, jeszcze w latach 60. w kazimierzu dolnym macewy jako płyty „chodnikowe” (a nawet w klasztorze Reformatów a i chyba w innych…)

  Nagrobki rozkradano także w majestacie władz i instytucji państwowych. W Warszawie setki macew z cmentarza żydowskiego na Bródnie wykorzystano do budowy murków i pergoli w jednym z parków oraz do utwardzania wybiegu dla małp w ogrodzie zoologicznym.

  ………………………
  „tylko” macewy?
  w 1980 zjeździliśmy z kolegami sporą część dolnego śląska. ot, cmentarz jeden, drugi. zrujnowane – bo niemieckie… pytamy ksiedza: – czemu?
  wielkie, zdziwione oczy – i jakiś wykręt nieprzyjazny… a oto i zdjęcie: stamtąd, z 1980…


  ………………………
  dziś chodzę po gdańsku i widzę: ot, kościół postawiony: na miejscu cmentarza.
  („…itochrześcijańskiegoPanie…”)
  święto Zmarłych.
  ………………………

  – Po krzyżu i podwójnym ogrodzeniu pomnika nie ma już śladu, ale utrzymana w antycznym stylu kolumna jeszcze stoi – mówi Michał Rembas, historyk. – Szkoda, że o to świadectwo historii nikt nie dba.

  ………………………

  Art. 6. 1. Użycie terenu cmentarnego po zamknięciu cmentarza na inny cel nie może nastąpić przed upływem 40 lat od dnia ostatniego pochowania zwłok na cmentarzu. Po upływie powyższego terminu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o użyciu terenu cmentarnego na inny cel zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, z zastrzeżeniem ust. 2.
  (…)
  4. Użycie terenu cmentarnego na inny cel jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania znajdujących się na jego terenie zabytków, które mogą być przeniesione w inne miejsce po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
  USTAWA z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych

………………………

Mieszkańcy Stargardu zobaczą Jana Pawła II w innym świetle. Przebudową iluminacji papieskiego pomnika zajął się Pomorski Zakład spółki PKP Energetyka.

………………………

Dwumetrowa rzeźba z brązu, która kosztowała miasto 70 tys. zł, przypomniała o wyproszeniu z Tychów festiwalu muzycznego im. Riedla. „Apeluję do rady miasta, do prezydenta, do fanów – przywróćmy temu miastu to, z czego może być dumne. Skoro ma być pomnik Ryśka, dlaczego ma nie być festiwalu?„…

Brąz, drags & rokendrol.
………………………
Tradycja… tak, 1% na tradycję – kulturę znaczy, gdyż…
się należy (= gdy nasza.)

  „…I pełno ludzi w każdym wagonie, A w jednym krowy, a w drugim konie, A w trzecim siedzą…”

13 Odpowiedzi do “polskie zoo.”

 1. Szczerze mówiąc ja i mnie podobni mamy gdzieś, w jakiej partii jest pan Ziobro, czy na sali sejmowej wisi krzyż… Boli nas to, że nikt nie widzi prawdziwych problemów ludzi…

  1. tak, tramwaje są: i nowoczesne. i Zajezdnie są (z 1934 roku nawet) i kluby w byłych Zajezdniach. no, tylko żyć.
   (za co, panie Sędzio, za co…)

   Zobacz jak mieszkają najbogatsi Polacy! Chcesz też tak mieszkać? Na co czekasz? Sprawdź i wybierz dom dla siebie…

 2. nie, wyrób krajowy; ale, muszę przyznać (z żalem? już chyba nie…) — iż, w porównaniu ze Stolnicą — doskonały… (i prawie wszystkie takie same; a nie: Zbieranina, co wyjedzie…)

  1. może. ale (poważnie, gdyż My tak zawsze, prawda?) — to robi wrażenie jednak: (nawet) Polakpotrafi. i podobno, jak się zestarzeją Tu — są sprzedawane do innych miast (gdzie oczywiście bywają wtedy najnowocześniejsze…)

   1. E, w dzisiejszych czasach to ja prom kosmiczny na podkarpaciu zbuduję. Zatrudnię podwykonawców od inżynierowania, wykonywania, składania i tylko dizajnera nie zatrudnie bo szkoda piniędzy.
    Dzisiaj to nie sztuka.

    1. może, ale mnie bardziej idzie o konsekwencję (przynajmniej w tej dziedzinie) tych, co miastem (+ spółkami tramwajarskimi) rządzą. a nie jest Lekko: 3chPrezydentów 3ch Miast — i z różnych tzw. Opcji (a 1den nawet ex-ministrant, dlatego [?] dziś w Peło, taki Po Rżądny…). choć fakt: tylko do Oliwy dojedziesz (chyba) z Gd. (= tramwajem.)

      1. no, ja się nie znam. ale to akurat — mnie się tu podoba („mówi do mnie” znaczy: przemawia.)
       a Opcje? cóz… jak w Kraju (d. raju) tylko jakos nieco (troszkę) jakby Lepiej…
       niedużo, ale.

Komentarze są wyłączone.