Berliner Zeitung” pisze: „Wyraźnie widać, że partie chadeckie potrzebują więcej konserwatyzmu…”

(…)

Handelsblatt” z Duesseldorfu pyta: „Czy CDU w ogóle jeszcze wie, co się dzieje w kraju? Po niedzielnym dramacie wyborczym, rządząca od 12 lat kanclerz, oświadcza, że nie ma zamiaru wiele analizować, tylko chce patrzeć do przodu i rozwiązywać problemy ludzi. Dlaczego dopiero teraz?…”

(…)

Muenchner Merkur” podkreśla, że (…) kiedy Merkel w poniedziałek przed gremiami partyjnymi wyrzekła swoje sakramentalne ‘tak trzymamy dalej’, nikt nie oponował.

(…)

Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreśla, że „Wszystkie partie w kampanii wyborczej uległy pokusie określania AfD mianem „hańby”, partii „nazistów” czy „rasistów”. Być może miało to pożądane działanie w określonym kierunku i odstraszało od głosowania na AfD. Ale potwierdziło także stereotyp, że protest nadchodzący ‘z prawa’ wolno traktować tak, jakby pochodził od trędowatych. Tyle, że przynajmniej we wschodnich Niemczech przyniosło to zupełnie inny efekt niż zamierzony. Wielu prawicowców, którzy do tej pory głosowali na Lewicę (!), CDU albo nie głosowali wcale, powiedziało ‘to teraz im pokażemy!’. Dlatego AfD jest nie tylko partią frustratów, ale także tych, których się zawsze strofowało”.

(…)

Aachener Zeitung” ocenia: (…) Kiedy szefowa CDU Angela Merkel oświadcza, że jej partia w kampanii wyborczej nie popełniła żadnych błędów, trzeba pozwolić jej dalej śnić (…). Natomiast to, że (…) występy szefa SPD i jego towarzyszy (…) przypominają werbalne prężenie muskułów, jest dość żałosnym spektaklem po tak historycznym fiasku socjaldemokratów.

Niemiecka prasa: Partie w ogóle nie pojęły, co robiły źle

4 odpowiedzi na “dziwnie znajome…”

    1. ja się nie znam (+ na niemcach), Dziadkowie nie opowiadali. ale z Wykresów wynika coś innego: wszyscy (poza jednymi) stracili. no i ludzie kultury są w szoku, to dopiero Tragedja… (ale sprzedaż Parasolek wzrośnie.)

      O wynikach wyborów powiedziała wskazując na męski elektorat: „Oni nie tylko we wschodnich Niemczech, ale i w zachodnich częściej głosowali na AfD dwa razy częściej niż kobiety”. I dodała: „Teraz, kiedy wóz ugrzązł w gnoju, wybiła godzina kobiet. Teraz muszą się one przeciwstawić podżeganiu i draństwu w Republice”

Możliwość komentowania została wyłączona.