4 minuty z mego coraz krótszego życia.

Chcę, aby odczuwano. A jest to niemożliwe, gdy stosujemy wytworny styl i język akademicki. Może on być narzędziem w relacjach, w dyskusjach, przy pisaniu listu do kuzynki, ale zawsze pozostanie sztuczny i skostniały. Nie jestem już w stanie czytać powieści w klasycznym języku. Są to jedynie pomysły na powieść, ale nigdy nie są to powieści. Sporo jest do zrobienia. Nie ma w nich emocji. A tylko to się liczy. Język literacki jest martwy, tak samo martwy jak łacina. Dlaczego tak wiele jest u mnie zapożyczeń z argot? Dlatego, że język ten szybko umiera. Ale oznacza to również, że język ten przez chwilę jednak żył, że żyje on przynajmniej wtedy, gdy go używam. Cudowna wyższość tego języka nad językiem czystym, wyrafinowanym, na wskroś francuskim, a jednak zawsze martwym, od samego początku, już do czasów Woltera. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie ośmiela się o tym mówić głośno. Z językiem jest tak jak z całą resztą: UMIERA PRZEZ CAŁY CZAS, JĘZYK MUSI UMRZEĆ. I trzeba się z tym pogodzić. Te MOJE SŁOWA TAKŻE UMRĄ, i to pewnie niedługo, ale będą one miały tę przewagę, że przez rok, przez miesiąc, przez dzień NAPRAWDĘ ŻYŁY…

  Louis-Ferdinand Céline (1894-1961)
  List do Edmonda Jaloux z 1932.
  Źródło: Oskar Hedemann, Posłowie do: L.-F.Celine Podróż do kresu nocy, Izabelin 2005, str. 553

lecz nic nie wróci emocji tamtego, z lat 80. wydania, na powielaczu. nawet mimo…

19 myśli na temat “4 minuty z mego coraz krótszego życia.

  1. ale to (w końcu) Nudzi: tak się uśmiechać i uśmiechać i uśmiechać i uśmiechać i uśmiechać i uśmie…
   (ile Lat & Literatów = można.)

 1. …i paczę na fotografię myśląc – ktoś ładnie zbudował (NIEMIEC?), a współcześni POlacy pierdolnęli na żółto z czerwoną betono lub blachodachówką.
  Estetyka też umiera.

 2. (…)
  Teologia Eksperymentalna, w odróżnieniu od Teologii Teoretycznej, zajmuje się badaniem istnienia i istoty Boga poprzez empiryczne eksperymenty. Postanowiliśmy potraktować klasyczną Teologię jako fundament teoretyczny i na jego podstawie nasi pracownicy naukowi opracowali szereg programów naukowych dzięki którym badać będziemy istnienie Boga oraz jego reakcję na bodźce.

  R: Czy mógłby Pan podać jakiś przykład?

  T. Retorta: Och nawet kilka! Na przykład Zespół Ofiar Całopalnych pod kierownictwem doktora Izaczyńskiego bada korelacje pomiędzy ilością, gatunkiem i palnością zwierzęcia a jego skutecznością w przebłagiwaniu za grzechy.

  Źródło

 3. „NAPRAWDĘ ŻYŁY…” z żyły. Kicz okropny.
  A kiedy i jak zyje się NAPRAWDĘ? I co z tym życiem „NA NIBY”.
  Jeśli ktoś według kategorii które określimy żył na niby i spłodził dzeciaka to czy to dziecko istnieje naprawdę czy na niby?

Możliwość komentowania jest wyłączona.