w peerelu wiedza nt. tego, kim byli Twoi rodzice – nie istniała: wszak Tworzyliśmy Nowego Człowieka.
a raczej istniała inaczej: jak wszystko, była ściśle reglamentowana. miały ją tzw. działy Kadr — a więc Milicja i Partia. dla swoich celów.
zrozumiałe jest więc, że poszukiwanie genealogii – było co najmniej dziwactwem. a może nawet – było podejrzane… w wiodącym nas zsrr (a w konsekwencji i u nas — nauka, zwana genetyką, została uznana za „burżuazyjną pseudonaukę” nawet. wiadomo.

Przedstawiciele reakcyjnej biologii bronią tzw. chromosomowej teorii dziedziczności. Twierdzą, że w chromosomach istnieje jakaś swoista substancja dziedziczna, przebywająca w ciele osobnika jak w jakimś futerale, która zostaje przekazana następnym pokoleniom niezależnie od jakościowych właściwości ciała i jego warunków życiowych…

  Trofim Łysenko, 1948 r.

a przecież wiedza o tym, jaka była Rodzina bachów (czy bliżej mingus family choćby, skądinąd fascynująca i — dla kształtu Muzyki niesłychanie cenna [„His blood’s in me”]

  (…) That record includes the startlingly direct „His Blood’s in Me,” a percussion- and voice-based meditation on mixed race childhood…

— nie ma w sobie nic złego chyba…
albo ja jestem… [p. tyt.]……………………………
dlaczego więc dziś, gdy pytam (czy tylko czytam) – w jakim domu wyrosłeś? – (niektórzy, nadal…) patrzą na mnie jak na Waryata? nie rozumiem.
……………………………
choć, nie: rozumiem — tylko udaję. jak tomasz stańko, ojciec Malarki ani, syn… (ale to przeczytajcie sobie sami, jeśli jeszcze nie.) on też mówi, że rozumie i wie. no to.
Wiedza zawsze podejrzaną jest.
a w tym: dla Władzy; choćby i tej – nad duszami.

20 Odpowiedzi do “czy jestem Oszołomem?”

 1. Pan by się zają nieślubnymi dziećmi Hitlera, lepiej i ciekawiej.
  A w komunie Bardzo Ważne było kim zaś rodzice (czasem nawt była to sprawa życia i śmierci), a i dzisiaj dzieciak biskupa ma łatwiej.

  1. ob. Frumunda! powtarzam: rozejdźcie się… tworzycie zbiegowisko.
   ps.
   Dzieci religijne zawsze miały Przody: Fra filippo lippi, znakomity Artysta choć Prosty zakonnik — dał jednak życie filippino (lippiemu, też Artyście; a w tym: kościelnemu).
   (w dodatku z Zakonnicą {Lukrecją Buti konkretnie}.)

 2. Część artystyczna:

  „(…) Wiedza jest grzechem
  jeden się stawiał
  wąż został kupcem od jabłek
  Wiedza jest grzechem
  jeden się stawiał
  w księgach nazwali go diabłem (…)”

  (na boku: Pan R.R. maczał swoje utalentowane paluszki w tym utworze)

  1. tak: w mojej okolicy (żoliborz, łomianki…) takie Punkty dostawały wszystkie dzieci „Badylarzy”; lecz nie ja, gdyż moja matka umiała pisać na maszynie (= do pisania). a Tatuś, choć daleko…

    1. W końcu doszlimy pracom i krwawico pszodkow naszych i nas samych do tego, że możem se pogadać w piontek (=łykendu poczontek) o (s!-przeproszeniem) pier…

      1. Panie! s takiemi wesołemo oczkami…
       (i Pszy Pominam: każden. = Skarbu. jak to mawiał napoleon? KAŻDEGO kwatermistrza [wojskowego Oczy.] = można po 5 latach rozstrzelać bez sądu & Dowodów. wiadomo bowiem, za co.))

 3. pewnie, że ważne, byle nie ulegać łatwej stereotypizacji. łatwo przegapić geniuszy. to Pan zrobiłeś obrazek z Hermannem Kafką, prawda?

  1. oo, jakżesz Cieszę się, że ktoś docenił me prorocze wizje z pocz. l. 90. XX w. — wyrażane w niejasnej, zwięzłej formie handyscannerowych Obrazków 105 mm szer.
   temniemniej mamy XXI wiek — i coś się jednak zmieniło…
   (wbrew pozorom — i opiniom Józefa Cukra; nie mylić z Józefem K.)

Komentarze są wyłączone.