commentując coś w tym blogu poszukałem firmy Zenith (u nas nikt nie pamięta; nie byliśmy wtedy zamożni – w usa to taki Rubin, w który teraz Czesi wpychają nietoperze.)
ale – przy okazji i nie bez związku – znalazłem tam reklamę Sony, mało znanej wówczas firmy, debiutującej na amerykańskim rynku z czymś, co nie powinno się było przyjąć tam absolutnie: z małymi telewizorami.
ale przyjęło się; szło inne, hippisowskie pokolenie, ceniące inne warości, chcące mieszkać inaczej, żyć inaczej myśleć inaczej… i tu Sony wygrało.
a teraz reklamy Sony przypominają do złudzenia tamte reklamy Zenitha, albo RCA Victor czy innej nieistniejącej (?) na rynku tv firmy.
oczywiście estetyka mebli jest (nieco i nie zawsze) inna; ale przekaz – ten sam.
„To do Was, bogatych i elitarnych mówimy, to Wy musicie mieć nasz tv – aby sąsiedzi uważali was za elitę…”
elity mają to do siebie, że powstają i znikają. tamta stara, skromna, czarno-biała reklama Sony, kontrastująca z barokowo bogatymi, ociekającymi Lepszym Światem Lepszych Ludzi reklamami – zadziwiająco przypomina dzisiejsze reklamy Apple. czyli firmy, którą założył jeden z tych hipisów; być może mający w swym (niewielkim) mieszkaniu – telewizor Sony.
wtedy, w 1965 roku – teraz zapewne nie ma już żadnego telewizora.
już prędzej Apple Mac z panoramicznym monitorem.
rewelacyjna strona.