Jest już nr 1 (2017) Przeglądu filozoficzno-literackiego pt. „Choroba” – a w nim (obok właściwej treści) trzy jakby przypadkowe zdjęcia: autorzy to Ela Pajęczak, Roman Samolot i Walery Jana. Do tego mój krótki tekst, o książce, z której / do której owe obrazki wzięte: Rafała Rękosiewicza „Bob Neveselý”.
Duża książka, sporo osób pomagało.
A piszę, bo…
Oto fragment tekstu.

(…)
Ważnym elementem tak robionej książki (ona się nie ukaże, zdradzam już zakończenie) są teksty piosenek: te naszego bohatera i inne. Fragmenty, rzadko całości, bardzo swobodnych, Rafałowych tłumaczeń utworów pewnej wybitnej, ważnej dla naszego pokolenia POSTACI: muzyka rockowego, uhonorowanego Nagrodą Nobla. Kto to? Posłużmy się cytatem, tyle nam wolno.

Pewnego razu wystrojona pięknie
Biednemu dałaś dychę, by się poczuć lepiej.
Wołali ludzie: „Zważaj, lala, bo się potkniesz”.
Myślałaś, że cię to nie dotknie.

Rafał Rękosiewicz: Ale ten kawałek {Bob Dylan „Like a Rolling Stone”, 1966 – mr m.} wcale nie musi być w książce, wszyscy go już sponiewierali na potęgę. Te naiwne hipisy wzięły za hymn, kiedy była to raczej diagnoza socjologiczna.

Napisałem „wolno”? Cóż: gdy ewentualny wydawca tak zaplanowanej książki zwrócił się, w 2017 roku, do dysponenta praw autorskich tekstów noblisty…
This book will be printed in small number of copies, in a specially designed form combining text with rare photos depicting rock life in Poland in the 70’s and 80’s. (Yovee Chojcan, Slavek Pakos)
…ten zgody nie dał. Bez wyjaśniania, bez czytania.

Poeta wolności spotka się więc z poetą Jemnej tylko na stronach wydawnictwa poza oficjalnym obiegiem, w kilku egzemplarzach, dla znajomych.
(…)Dalej w mym miniaturowym tekście jest nieco o Postępie (i konserwatyźmie oczywiście), o prawnikach, biurokracji, korporacjach, prawach naszych (i tych autorskich). Ot, kolejny puzzel z myśli luźnych, może kogoś rozbawi, może kogoś rozdrażni. Przyprawy, zamiast dania głównego.
Zamiast książki.

A ten numer PF-L? Zdecydowanie mało konserwatywny, spis treści jest na stronie www, bardzo polecam.
mr m.

2 odpowiedzi na “„Układam książkę: dobieram teksty, obrazki…””

Możliwość komentowania została wyłączona.