Oczywiście natychmiast pojawili się komercyjni zachodni doradcy, którzy mieli obiektywnie wycenić wartość fabryki. Jak zobaczyłem wyniki ich analiz, złapałem się za głowę i zaproponowałem prezydentowi Burundi, że powołamy tajną komisję ekspertów ONZ, którzy sprawdzą tę wycenę. I faktycznie. Moim ludziom wyszło, że fabryka jest warta 5 razy tyle. Nabywcy natychmiast podnieśli swoją ofertę trzy i pół razy. I nadal im się to świetnie opłacało.
(…)

Kieżun: Polska Afryką Europy. Transformacja była klasyczną neokolonizacją

18 odpowiedzi na “+ poranne Lektury.”


  1. Pan, zdaje się, zapomina trochę o sytuacji, w jakiej znajdowały się wówczas polskie władze. A trzeba przecież pamiętać, że nasz kraj był wtedy bankrutem. Byliśmy uzależnieni od takich instytucji jak MFW. Uczestnicy tamtych wydarzeń przyznają, że tu nie było miejsca na niezależną politykę.

   Ale akurat tutaj to Jeffrey Sachs miał rację. On od początku twierdził, że zachodnie banki już dawno spisały na straty polskie zadłużenie. I są gotowe na nowe otwarcie. Trzeba było wtedy powiedzieć, że to są długi zaciągnięte przez komunistyczne władze PRL. A my, rządy wolnej Polski, nie możemy za nie odpowiadać. Powinno się od początku stawiać sprawę właśnie w ten sposób.

   Tak. Nie mam więcej pytań. Załóżmy, że ma pan zadłużoną fabrykę. Oddaje pan fabrykę komuś (nowa władza) pozostawiając długi sobie. Czy normalny bank pożyczy nowemu właścicielowi pieniądze? Nie pożyczy, bo zwróci uwagę na to, że poprzedni właściciel po zadłużeniu nie miał możliwości spłaty, zaś nowa władza jest o tyle pewna, że przy nowych wyborach zostanie i tak zmieniona.

   1. Cały ten wywiad przypomina mi rozmowy o tym „co by było gdyby”:

    Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka
    Gdyby się nie przewrócił, byłaby rzecz wielka
    Gdyby to najczęstsze słowo polskie
    Gdyby mama miała fiuta, to by była ojcem, hej, hej…

    1. może. ale Dziś już aż tak nie deprecjonujemy Historii alternatywnej. (Pozatem akurat w Kwidzyniu w papierni byłem tuż przed tą tzw. „prywatyzacją”, nie znam się na Rachunkach ale znam się — znalem, nieco — na Papierze: to był rewelacyjny, jak na tamte czasy zakład, świetnie prosperujący, mimo inflacji…)

 1. Cytująz z linku:
  „Podobnie jak panujący przed rokiem 1989 system komunistyczny zakładający, że każdy, kto myśli inaczej, jest wrogiem i należy go zniszczyć”.
  Była taka ustawa o godzeniu w sojusze bodajże, a tera jest o obrazę uczuć religijnych , politykow i głów niektórych wybranych państw. Zamienił stryjek…

  1. Nie wiemy, co Pan minister rozumie przez “nieusuwalne ostrzeżenie na części strony”, ale z góry możemy zapewnić, że (1) jeśli “kurtyna” miałaby być wstrzykiwana w kod strony WWW przez dostawców internetu (ataki typu Man in the Middle), to zawsze będzie można ją wyeliminować odpowiednim skryptem JS/CSS.

   Należało by jednak zacząć od wspomnienia czegoś bardziej fundamentalnego… (2) Wstrzykiwanie “kurtyny” jest w ogóle nierealne, ponieważ dostawcy internetowi, którzy mieliby realizować mechanizm “kurtyny”, na swoich routerach, przez które przechodzi ruch internetowy od abonenta do strony z hazardem online, tego ruchu w ogóle nie widzą — połączenie pomiędzy internautą a serwisem hazardowym jest bowiem szyfrowane (protokół HTTPS) i jakakolwiek próba modyfikacji zaszyfrowanego strumienia jest z góry skazana na porażkę.

   Albo więc całkowita blokada, albo jej brak. Ostrzeżeń, tj. kurtyn, wstrzyknąć w treści się nie da, o ile nie zaczniemy wykonywać na internautach ataków typu pharming, czyli (3) Minister nakazuje Polakom korzystania tylko i wyłącznie z rządowych serwerów DNS…

   http://niebezpiecznik.pl/post/o-kuka-czyli-o-graficznej-kurtynie-ministra-kapicy-ktora-ma-cenzurowac-polski-internet/

 2. Niepotrzebny placz nad rozlanym mlekiem. Na tym polega kapitalizm, szybko bez zbednych wydatkow zarobic jak najwiecej. Zniknal straszak komuny i juz mozna odebrac z nawiazka to co sie wpakowalo w komunizujace poludnie. Grecja znikla z naglowkow gazet ale to co tam dzis eksperymentuja czeka nas wszystkich. Wczoraj angielski minister finansow zapowiedzial ciecia w wydatkach publicznych takie ze oznacza to cofniecie do poziomu wydatkow sprzed 80 -lat. Poziom dochodu robotnika rowny temu z konca XlX wieku plus wydatki publiczne na poziomie lat 30-tych XX wieku… Taki mam XXl wiek. Ludziom sie zdaje ze jest postep ale to tylko technologiczna sciema .

  1. no: jest Postęp — żyjemy (+ pracujemy) dlużej.
   dla Farmacji, Królowej Kapitalizmu, pracuje na nią nawet Spożprzemysł…

    1. Nudni jestescie z tym widzeniem wlasnego nosa. Spojrzcie szerzej. Nie chodzi o szczegoly ale ogolne trendy. Patrzcie jak za pieniadze z podatkow policja pacyfikuje i zabija podatnikow. Przez Francje tea przeszly protesty kiedy na demonstracji zginal student i nikt nie poniosl konsekwencji. Nieuzbrojonych protestujacych sie gazuje tak skutecznie ze jeden z nich ginie. I to w kraju ktory szczyci sie rewolucja.

     1. a po hollerę mam patrzeć szerzej? coby się Bardziej Martwić… (tego, co Tu W Tem — juz mi nadto.) moja chata skraja a i Perspektyw nie za wiele (+67 i szlus).

   1. Maku, przejdz sie po starych cmentarzach europy ksiazeta, markizy, lordy zyly pod osiemdziesiatke to bidota zyla krocej, teraz co BBC oglosi ze jakis lord zmarl to jegomosc po 90. Bidota musi zyc dluzej bo panowie zyja dluzej. Roznica w oczekiwanej dlugosci zycia pomiedzy bogata dzielnica Manchester’u a biedna to ponad 14 lat…. statystyka. A srednia wieku w izbie lordow, polecam do obejrzenia stronke o spiacych lordach…

    1. nie, no to nie ten model.
     A.
     Bidota może żyć i 30 (od 10 r.ż. do 40 r.ż.) — pod warunkiem, że szyje te buty Sonypuma tanio — i jest jej, tej Bidoty: dużo.

       1. i może Lepiej, jak śpią (bo u nasz podróżują & piją — a to Koszta…)

     1. Rzecz w tym ze nam chca ten azjatycki model wkleic i to doslownie na zasadzie kopiuj wklej (obniza wtedy koszt badziewia o koszt transportu). Wiesz ze w pl mozna do 30 roku zycia dostac w urzedzie pracy oferte dla stazysty ktoremu placi sie mniej. Wczoraj tutejszy kanclerz oglosil ze stawke stazysty mozna bedzie platosic do 25 roku zycia. Niby mnie to dawno nie dotyczy ale wiem ze taka inzynieria to prosta droga do obnizenia placy w niektorych branzach i posrednio dotknie to wszystkich. A zeby ludzie mlodzi godzili sie na glodowa stawke od przyszlego roku bezrobotny zasilek bedzie przyslugiwal tylko ludziom ktorzy ukonczyli 25 lat:-) Takie numery dwadziescia lat temu nie do pomyslenia. Nie ma komuchowego straszaka i sciecia glowy i nacjonalizacji to wszystko wraca do ,normy’.

Możliwość komentowania została wyłączona.