Na spekulacje i kradzieże szczególnie narażone było mienie pożydowskie. Ciekawego przykładu dostarcza budynek przy Noakowskiego 16. W sierpniu 1945 r. niejaki Leon Kalinowski, funkcjonariusz UB, sfałszował dokumenty przedstawicielskie rodzin Oppenheimów i Regirerów, właścicieli trzech warszawskich kamienic. Następnie odsprzedał wspomniany budynek Romanowi Kępskiemu i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Rok później do Warszawy wróciła prawowita właścicielka. Sprawa trafiła do sądu. Po krótkim procesie Kalinowski znalazł się w więzieniu, skąd wyszedł tylko na rok, by ponownie trafić przed oblicze Temidy za podobne przestępstwa. Z więzienia żywy już nie wyszedł.
(…)
Przypadków odbudowy kamienic przez lokatorów, rzemieślników i sklepikarzy jest wiele. Śmiało można powiedzieć, że bez takiej kooperatywy większość budynków nie powstałaby z gruzów. Jednak to, co wydaje się być atutem mieszkańców, w oczach stołecznych urzędników jest frajerstwem.
Konrad Malec
„Zreprywatyzowani”

8 Odpowiedzi do “Po (d. sumujmy).”

  1. ale 1dni Bardziej, 2dzy = Mniej ich pragną. a więc nie One jednak („araund”) = a Ambicja…

    1. tak: downtempo, znaczy: Zjazd w Z Góry Upatrzonym Kierunku wycofując sie na z Góry Zaplanowane Pozycjie pod wulgarnym naciskiem Plugawych Sił Przeważającego lecz nie Przerażającego Nas Wroga.

      1. idzie mnie o to, że jest do Dupy.
       i taki — 1szy lepszy przykład, stary (2 tyg.):

       Rząd, żaden z kolejnych, nie potrafi znaleźć dla Polski strategii rozwojowej w warunkach takich, jakie są, Jesteśmy w Europie, nie mamy szans odwrócić jej strategii, więc jak w unijnych warunkach się rozwijać? Ale jak możemy, skoro rząd nie przygotował nawet własnej oceny skutków implementacji poprzedniego i obecnego pakietu klimatycznego.

 1. Część artystyczna – dziś kompletnie bez związku:

  W prosektorium najprzyjemniej jest nad ranem
  Gdy szarzeje za oknami pierwszy świt
  W oświetleniu tym korzystnie
  Wyglądają starsze panie
  A i panom nie brakuje wtedy nic(…)

Komentarze są wyłączone.