Po tym domu nikt nie zapłacze. I nie chodzi mi o żal za brzydką ruderą, lecz o zniknięcie kolejnego łącznika pomiędzy tym, co stare i nowe. O wymazywanie tożsamości miejsca. I cóż z tego, że dom był brzydki, a cała okolica przed wojną niepiękna? Ale była! 100 lat temu mieszkali tu ludzie. Budowali domy, fabryki, przeciągali tory kolejowe.
Teraz, stojąc tu na przystanku tramwajowym, tuż obok budowanej stacji metra, można odnieść wrażenie, że miejsce to ma równie krótką i nijaką historię jak Służewiec Przemysłowy

(a na zdjęciu: ponad 20 lat wcześniej wyburzona kamienica — też z okolic ul. Pańskiej… te detale: a była tam np. znakomita ceramika w środku. dziwnie, bo tuż przed samym wyburzeniem – zniknęło. lecz kogo to.)

detal-gdzies-na-ul-panskiej-1979-11

15 odpowiedzi na “Tak.”

    1. no, nie wiem: „Dzierżynski” był chyba z gipsu… („ Rzeźba sprawiająca wrażenie solidnej, rozpadła się na trzy betonowe segmenty, z których została zmontowana.”)

   1. Pan Roman może i nie: ale ja, na bemowie kiedyś — tak. (otoczaki z bruku — tzw. kocie łby — prawie wszystkie pokradli, zapewne Działkowicze, do ogródków. coby Ładnie było: skalniaczek.)

 1. Pomnik musi być z-brązu,
  Na wysokiej i gładkiej podstawie,
  Zabezpieczającej od alfonsów…

 2. Chfileczka – żebym nie był źle zrozumiany, Dzierżyńskiego (tfu!) to nie dotyczy…

 3. dzierżyński 9tfu!) — to jednak Największy Polak, tylu Ruskich wymordować, tylu…

 4. a te – dziś wyburzone – kamienice stawiano na czym? przecież wcześniej tam były a to dworki, a to folwarki, a to może i inne, mniejsze budyneczki. nie da się z miasta zrobić skansenu. niestety?

  1. ja się nie znam, ale jest różnica między ewolucją a Rewolucją. (1dna litera różnicy konkretnie.)
   i zasadniczo: najlepszy teren pod Wieżowce (und Biurowce oczywi.) — jest na Rynku st. miasta: widok ładny (= na pragę Zieloną) — oraz infrastruktura gotowa; a i domy — niezabytkowe…

Możliwość komentowania została wyłączona.