z dużą przyjemnością informuję, że ukazała się już książka Olgi Kłosiewicz, wydana przez wydawcę PFL – „Zwierzęta Zaratustry” (ISBN 978-83-87963-64-4)

Olga Kłosiewicz poświęca swoje rozważania rozszyfrowaniu zwierzęcej symboliki w pismach Friedricha Nietzschego (…) Kreacja mitycznego świata (…) w znacznym stopniu przeformułowuje dość jeszcze powszechny w czasach Nietzschego, a w każdym razie niewiele przed nim, sposób uprawiania filozofii. Nie może to już być filozofia akademicka, rozwijająca się wedle logicznego sznurka, nie może też być tradycyjna metafizyka, wprawdzie mocno poturbowana, ale wciąż w utajonej postaci mierząca czytelnika ze swymi pewnikami. Jej zamysł, zamysł nowej filozofii, na dobitkę jakże bliskiej poezji, musi być inny: bardziej źródłowy, a jednocześnie nakierowany na kulturę. Jeśli u jej podstaw, w Tako rzecze Zaratustra, stoją zwierzęta, które wspomagają nauczycielską moc Życia, doradzają swemu mistrzowi raczej intuicyjnie niż po głębokich przemyśleniach, analitycznym rozbiorze twierdzeń, to jako cel wyłania się, rzecz jasna, nieustanne inspirowanie do indywidualnego wysiłku, rozbudzenie kulturotwórczej wyobraźni. Uzmysłowieniu tej właśnie intencji służą Zwierzęta Zaratustry.

    Stanisław Gromadzki

8 odpowiedzi na “zwierzęta Dzikie i filozoficzne”

  1. kolejna książka do nietzchego. ;) A tak gwoli rozpoznawalności Pańskich tworów to pamiętam czasy gdy dojeżdżając w Paryżu metrem do pracy, miałem kaseciaka kieszeniowego obracał on w kółko Kultową „kasetę” gapiła się ona na mnie z okładki i wcale nie wiedziałem że to Pańska sprawka. Widzisz Pan straszysz ludzi anonimowo.

    1. tylko nie Anonimowo, tylko nie anonimowo. nawet na kasecie był mój zygzak czyli gryzmoł.
      (o LP nie wspominając.)

Możliwość komentowania została wyłączona.