„…kupują trzeci dom albo samolot, ewentualnie się rozpili lub nie żyją.”

Kiedy słucha się dziś „Telewizji” opatrzonej dopiskiem 2012 czy „Sejm mówi tak”, to wydaje mi się, że brzmią przerażająco współcześnie.
– Nie uważam, że moje historyczne piosenki są dramatycznie aktualne. Piosenka „Sejm” jest bezpośrednio związana z okresem 20–30 lat po wojnie, o wiele bardziej drapieżnym. Okresem szyderstwa i rozpaczy. Paranoiczna partia nie aspirowała do władzy, tylko ją za mordę wzięła i trzymała. Dziś też dzieje się wiele śmiesznego w Sejmie, ale mimo wszystko jest inaczej. Kiedy moja piosenka powstawała, nie było wiele miejsca na abstrakcyjny humor; jeszcze mniej było go na przykład w STS przed nami. Z kolei dzisiejszy kabaret Mumio ma go dużo więcej i może zrobić sobie genialną etiudę, jak facet podrywa dziewczynę na znajomość rozkładu jazdy tramwajem.
A „Telewizja”?
– Od momentu, kiedy mam pilota z czerwonym guzikiem albo dostęp do 200 kanałów, przestała być aktualna. Oczywiście są stacje, które chcą, by pozostała aktualna, ale nie trzeba ich oglądać. A kiedy pisałem piosenkę, kanału zmienić nie było można…

    Jacek Kleyff
    Kiedyś nie było miejsca na abstrakcyjny humor