Projektowanie wymagało wówczas nie tylko umiejętności esencjonalnego pokazania spektaklu, filmu, czy innego wydarzenia artystycznego, ale także przekazania ważnych treści społecznych, czy politycznych, których nie zakwestionowałaby ówczesna cenzura. A potrafiła być bardzo podejrzliwa, co wspomina Marek Freudenreich, grafik, opowiadając o pierwszomajowym plakacie z tamtego czasu. Zakwestionowany został widniejący na nim bukiet biało-czerwonych róż, ponieważ róże miały kolce… Dopiero po retuszu plakat mógł zostać powielony i rozlepiony.
w służbie Ważnym Treściom zły Smok pokonan.
kto by pomyślał…
…o Toalecie.
Ale to możliwe jest, że ten pan walczył z systemem malując plakaty pierwszomajowe.
Jaruzelski w ramach przygotowań do okrągłego stołu i wprowadzenia nas przez Kwaśniewskiego i Millera do NATO i UE zatrzymał ruskich w 1981 roku. W grudniu. Trzynastego. 2gi Cud nad Wisłą.
to jest nawet Pewne. („Gdy w 1972 roku „Trybuna Ludu” miała obchodzić swoje doroczne święto, Lipiński zaproponował, że zaprojektuje plakat. Jego dzieło tak się spodobało, że po drobnych zmianach reprodukowano go co roku.”)
a skoro o grafikach:
grafik Zygmunt Zaradkiewicz przedstawił dowcipnie Hannę Gronkiewicz-Waltz, która jako prezydent stolicy ma całe miasto na głowie.
tak: Dowcip i Władza w jednym stały domu…
(Dowcip na górze a Władza na dole…)