taxi Ai ver.

Dzisiaj mówimy nie o tym, że komputery będą jak ludzie. Te wszystkie scenariusze z fantastyki naukowej, które zakładają coś takiego, są błędne. Komputerom jest bardzo, bardzo daleko do tego, żeby się stały jak ludzie, zwłaszcza jeżeli chodzi o świadomość. Problem jest inny. Chodzi o to, że system – militarny, ekonomiczny i polityczny – tak naprawdę nie potrzebuje świadomości.

Potrzebuje inteligencji.

– Tak. A o inteligencję jest znacznie łatwiej niż o świadomość. Komputery mogą nie uzyskać świadomości albo mogą ją osiągnąć, powiedzmy, za 500 lat. Problemem jest to, że bardzo szybko mogą się stać równie inteligentne czy bardziej inteligentne niż ludzie w wykonywaniu określonych zadań. Jeżeli na przykład pomyślisz o tym samokierującym samochodzie Google’a i porównasz go z taksówkarzem, to taksówkarz jest o wiele bardziej złożony niż samokierujący samochód.

Są miliony rzeczy, które taksówkarz umie robić, a których samokierujący samochód zrobić nie potrafi. Problem jednak polega na tym, że z czysto ekonomicznego punktu widzenia nie potrzebujemy milionów rzeczy, które potrafi zrobić taksówkarz. Potrzebuję go tylko do tego, żeby mnie przewiózł z punktu A do punktu B możliwie szybko i tanio. A to jest coś, co samokierujący samochód może robić lepiej albo będzie mógł robić lepiej już wkrótce.

Do większości zadań, do których potrzeba ludzi, wymagana jest jedynie inteligencja – i to bardzo szczególny rodzaj inteligencji, bo od tysięcy lat przechodzimy proces specjalizacji, który ułatwia zastępowanie nas.
Z iPadem w nowe średniowiecze. Nadciągają zbędni ludzie
Daniel Kahneman

lub:
47% Of All Jobs Will Be Automated By 2034, And ‚No Government Is Prepared’ Says Economist” (…)
…and „no government is prepared” for the tsunami of social change that will follow

po2jna-niebiesko-szara

8 myśli na temat “taxi Ai ver.

 1. Aha. Teraz pora na bojówki antykomputerowe.
  Skoro ludzie będą faktycznie bezużyteczni, szybko znajdą kije, kamienie i inne konieczne do protestów narzędzia. Będzie mi przykro jeśli ten problem zostanie rozwiązany w taki sposób.
  Przy okazji – proszę przekazać publicznie na ścianie, że facebook żąda ode mnie skanów dowodów tożsamości.

  Nie dam.

   1. ps.
    (cyt.)
    Ustawa o ochronie danych osobowych zezwala na skanowanie dokumentów tożsamości bankom i urzędom pracy. Reszta instytucji musi się kierować zasadą adekwatności, co wynika z art. 26 tejże ustawy.
    (kon. cyt.)

 2. Komputeryzacja przewozów inteligentnych już nastąpiła – taki tramwaj wykonuje to czego się chce od niego, czyli przewozi z punktu A do punktu B, a korbowy nie jest skomplikowany – to przeważnie prosty chłop. Co do taksówek to jednak taniej (i przyjemniej) wyprodukować taksówkarza niż samojeżdzącą taksówkę. Demagogia.

  1. no, ja nie wiem: moim zd. nawet (tzw.) Dziennikarstwo się już zautomatyzowało… (a to ponoć Wolny Zawód Tforczy.)

   Zrzut-ekranu-2015-04-05-(godz.-11.39

Możliwość komentowania jest wyłączona.